تاثیر مشاوره شغلی چیست؟

اینکه ما پس از گذراند زمانی از شغل خود راضی باشیم و در آن پیشرفت کنیم و اینکه بدانیم چه حرفه ای برای ما مناسب است نیازمند این نکته است که از توانایی ها و علاقه مندی خود در همه سطوح درک درستی داشته باشیم تا بتوانیم جایگاه مناسبی را با تناسب توانمندیهایمان اتخاذ کنیم .

این درک درست به تنهایی و خودی خود قابل وصول نیست چرا که ما هرگز نمی توانیم قضاوتگر خود و استعدادمان باشیم . باید شخصی باشد که دانشش را داشته باشد و با ابزار مناسب مانند تست های شخصیتی مارا مورد ارزیابی قرار دهد و به ما یاری برساند تا در جایگاه درستمان قرار بگیریم .

مشاوره شغلی می‌تواند راهنما و کمک‌کننده ما در رسيدن به شغل مطلوب باشد. گاهی یک مشورت شغلی درست، می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری بسیار بهتری شود و هم سبب صرفه‌جویی در زمان و بالا بردن حس رضایت از زندگی ما شود.

 شاید بیش‌تر افراد برای‌شان سؤال باشد که واقعاً چه شغلی برای‌شان مناسب است؟ کدام شغل می‌تواند رضایت شغلی را برای‌شان به‌ارمغان آورد؟ چگونه میتوان مشاوره شغلی آنلاین برگزار کرد؟

از طرف ديگر توقع ما از شغل هم بسیار بیش‌تر از قبل است. اکنون ما انتظار داریم که شغل ما علاوه بر این که درآمد خوبی نصیب‌مان می‌کند، در راستای علائق و استعدادهای ما هم باشد. صحبت‌کردن از پدیده‌هایی مانند استعدادیابی احتمالا 50‌سال پیش خنده‌دار به‌نظر می‌رسید، ولی این روزها دانش روان‌شناسی بسیار پیشرفت کرده است

در مسیر رسيدن به شغل مطلوب، ما بارها دچار سرگردانی می‌شویم. نمی‌دانیم از شغل چه می‌خواهیم و کدام شغل، همان شغلِ رویایی ماست؟ 

مشاور شغلی می‌تواند راهنمای ما در رسيدن به شغل مطلوب و مناسب با خصوصیات اخلاقی ما باشد.

 وظایف مشاور شغلی عبارتند از:

 • شناسایی قابلیت‌ها، استعدادها و علائق مراجعان
 • آشنا‌کردن مراجعان با موارد آموزشی و شغلی از‌جمله رشته‌های تحصیلی، ویژگی‌های شغلی، وضعیت درآمد و غیره را شامل می‌شود. 
 • گفت‌وگو با مراجعان و گرفتن تست‌های روان‌شناسی و شخصیت‌شناسی براي شناخت صحیح ویژگی‌ها و خصوصیات آن‌ها. 
 • کسب دیگر اطلاعات لازم در خصوص وضعیت زندگی، وضعیت محل کار، مشاغل موجود در سازمان.
 • راهنمايي و کمک به مراجعان در انتخاب رشته تحصیلی یا شغل مناسب. 
 • برنامه‌ریزی عملی براي اشخاص براي رسيدن به اهداف و حمایت از آن‌ها. 
 • جست‌و‌جو و کسب اطلاعات لازم در صورت نیاز.
  جهت مشاوره شغلی حضوری در مرکز ( سرو )

  اطلاعات خودرا درج کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود