نوجوان‌ها را بهتر بشناسیم-بلوغ- قسمت اول

دوره نوجوانی از حدود 11 سالگی شروع شده و تا 18-19 سالگی ادامه پیدا خواهد کرد. یعنی این دوره شامل مقطع راهنمایی و دبیرستان می‌ شود. در این دوران، دنیای ذهنی و جسمی در حال تحول و دپرگونی سریع است.

نوجوان

ممکن است نوجوان در این دوران مشکلاتی به‌ وجود آورد که به‌ خاطر آن نتواند عذرخواهی کند، اما در کنار این مشکلات شما شاهد رشد چشمگیر او خواهید بود. شما والدین باید آن‌ ها را قبول کرده و سر ناسازگاری نوجوان را به‌ حساب کینه‌ توزی و دشمنی نگذارید، آن زمان است که نوجوان هم به‌ عنوان یک انسان بالغ می‌ تواند در کنار شما زندگی رو به‌ رشدی داشته و به‌عنوان یک نیروی انسانی ارزشمند شما را همراهی کند. به‌ این منظور والدین باید آمادگی کامل داشته باشند. تصور کنید زمانی که آمادگی و امکانات پذیرایی ندارید، از مراودات اجتماعی با فامیل و آشنایان خودداری می‌ کنید و گاهاً به‌ جای مهیا کردن شرایط شروع به بهانه‌ جویی و عیب‌ جویی می‌ کنید.

نوجوانوالدین باید با صبر و شکیبایی به نوجوان خود کمک کنند تا نوجوان بتواند در جنبه‌ های مختلف شخصیت، رفتار و وظایف خود به تعادل برسد. در اصل یکی از مهم‌ ترین وظایف تعلیم و تربیت کمک کردن نوجوان برای تعادل‌ جویی در جنبه‌ های مختلف زندگی و شخصیت است.
تحوّل شناختي و تحوّل اخلاقي؛ تغییرات بدنی و تغییرات روانی از جمله تغییرات مهم دوره نوجوانی است.

ادامه این مطلب را در پست بعدی نوجوان‌ ها را بهتر بشناسیم بخوانید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!