چرتکه وسیله‌ ای‌ است قدیمی که برای انجام محاسبات به‌ کار می‌ رود. از آن می‌ توان برای انجام چهار عمل اصلی ریاضی استفاده کرد و حتی می‌ توان آن را برای محاسبه ریشه دوم و سوم اعداد نیز به‌ کار برد. چرتکه ماشین حساب ساده‌ ای است که اولین بار توسط یونانیان و رومیان باستان مورد استفاده قرار گرفت.

واژۀ چرتکه از زبان روسی وارد زبان فارسی شده‌ است. . در بازار قدیم از این وسیله برای محاسبات و حساب و کتاب استفاده می‌ کردند که امروزه ضمن تغییرات در آن برای آموزش کودکان و پرورش ذهن استفاده می‌ شود.

امروزه آموزش و نحوه استفاده از فناوری های جدید همچون تبلت ها ، لپ تاپ ها، روبات ها و هواپیماهای بدون سرنشین و … در کلاس های درس مدارس حضور فزاینده ای یافته است، با این وجود چرتکه نیز در این رقابت جای خود را دارد.

طی سالیان گذشته تحقیقات فراوانی در زمینه تأثیر آموزش چرتکه بر روی قدرت ذهنی و یادگیری کودکان صورت گرفته است که نتایج نشان دهنده تاثیر مثبت آموزش چرتکه در توانایی تقویت مهارت های ذهنی کودکان ، مهارت های تمرکز ، دقت ، افزایش سرعت عمل و …می‌ باشد.

هدف کلی از آموزش چرتکه به کودکان این است که آنها را با نحوه انجام محاسبات به‌ صورت ذهنی آشنا کرده و از این طریق فعالیت ذهنی مغز را بهبود ببخشیم.

با این تفاصیل به عنوان یک مادر وقتی قرار است کودک خود را در کلاس چرتکه ثبت‌ نام کنیم چه اهدافی در ذهنمان می‌ گذرد؟  قرار است چرتکه در آینده به چه کار او آید؟ آیا تنها کودکی که قادر به انجام عملیات ریاضی به صورت ذهنی می‌ باشد نخبه نامیده می‌ شود؟
اگر یک کودک نتونه محاسبه ذهنی انجام بده اما بلد باشه به راحتی دوست پیدا کنه، نقاشی بکشه و یا داستان‌ نویسی کنه نخبه محسوب نمیشه؟
یا اینکه نخبگی میتونه بهش کمک کنه که برای حل اختلاف نظرهاش با همسرش راه حل پیدا کنه یا خشمش رو در ارتباط با همکارش مدیریت کنه؟ آیا تک بعدی بزرگ شدن کودکان و یادنگرفتن مهارت‌ های لازم برای زندگی آسیب‌ زا نیست؟
در آرزوی یک نگاه واقعی و جامع به آموزش و پرورش کودکان

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!