بلوغ جنسی

بلوغ جنسی نوجوان‌ ها را بهتر بشناسیم

بلوغ جنسی مرحله‌ ای از رشد و نمو صفات جنسی محسوب می‌ شود که پسر یا دختر از آن به بعد از نظر رشد جنسی همانند مرد و زن هستند که  مهم‌ ترین معیار و شاخصه رشدی، در دوره نوجوانی محسوب می‌ شود که این خود از  نشانه‌‌ های بلوغ است. در این دوران نوجوان  به كشف هویت جنسی و تفكیك بین زنانگی و مردانگی خود می پردازد و نخستین سوال‌ ها و کنجکاوی‌ ها در ذهنش پدیدار می‌ شود. در طول دوره بلوغ جنسی، تغییرات چشمگیری در اندازه‌ی اندام‌ های جنسی پسران (بیضه ها و آلت) و اندام‌ های جنسی دختران (تخمدان ها، رحم و مهبل) صورت می‌ گیرد. ویژگی‌ های ثانوی جنسی نیز که مردان را از زنان متمایز می‌ سازد، نظیر روییدن موی صورت در پسران و رشد پستان‌ ها در دختران، آغاز می‌ شود.

یکی از  شاخص‌ های رشد جنسی دختران عادت ماهانه و در پسران رشد آلت، جهش قد و کلفت شدن صدا است. این تفاوت جنسیت باعث شده تا انرژی پسران عمدتاً جهت‌گیری خارجی داشته و به کنترل و تسلّط بیرونی متمرکز باشد، این درحالی ا‌ست که انرژی روانی دختران عمدتاً متوجه دنیای درونی و عاطفی آن‌ هاست.

بلوغ جنسی

رشد هویت جنسی، بخشی از فرایند عمومی رشد جنسی است و اساس زیستی دارد. غریزه جنسی، غریزه‌ ای خدادادی است كه برای تمایل به جنس مخالف در انسان نهاده شده و باید مانند هر چیز دیگر تربیت شود تا اینکه سمت و سویی طبیعی و اصولی پیدا کرده و به انحراف كشیده نشود.

در صورتی كه به كودكان و نوجوانان به طور صحیح در این باره اطلاعات داده نشود آن‌ ها دچار سردرگمی شده و  به سمت كانال ‌های نامشروع مانند اینترنت و ماهواره رفته تا اطلاعات خود را درباره این مساله افزایش دهند در حالی كه امكان دارد اطلاعاتی كه این وسایل در اختیار آن‌ ها قرار می‌ دهند، اشتباه و آسیب‌ زا  باشد. بسیاری از انحرافات و كج روی‌ های جنسی نتیجه شفاف نبودن والدین و پرهیز از دادن پاسخ به سوالات فرزندان و رو در بایستی‌ با آن‌ ها یا ترس از شکستن و از بین رفتن حرمت خانوادگی ا‌ست.

شناخت جنس مخالف و پدید آمدن عشق‌ های نوجوانی در این دوران باید با تفکر منطقی همراه باشد چراکه کنترل نکردن هیجانات سبب به خطر افتادن آینده نوجوان و کشیده شدن او به سمت انحرافات می‌ شود.

عوامل موثر بر سلامت جنسی نوجوانان

  • پر کردن اوقات فراغت
  • رفع بیکاری
  •  ورزش کردن
  •  سوق دادن و هدایت نوجوان به سمت استعدادها و علایق‌ش

والدین می‌ توانند با برنامه‌ ریزی‌ هایی در این زمینه طبق مهارت و علایق نوجوان خود ضمن کمک به سلامت جنسی فرزندشان، شرایط پرورش استعداد و توانایی‌ های او را فراهم کنند.

مشاوره کودک و نوجوان می تواند برای شناخت و رفتار مناسب ، راهکارهای موثری ارائه دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!