نوجوانی و بلوغ

نوجوان‌ها را بهتر بشناسیم

یکی از مراحل حساس و بحرانی در زندگی هر فرد دوره نوجوانی است که کیفیت حضور والدین در زندگی نوجوانان نقش بسزایی در انتخاب‌ های مهم زندگی از جمله انتخاب رشته تحصیلی و مسیر زندگی او دارد. دوره‌ نوجوانی از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که والدین فرزندان خود را به خوبی تربیت نکنند، موجب می‌شود تا اثرات آن تا بزرگسالی بر فرزندان باقی بماند و زندگی آن‌ ها را با چالش‌ های زیادی رو به‌ رو کند.

نوجوانی و بلوغ

پایه این تغییرات جسمی، ایجاد جهش در غده هیپوفیز است. ترشحات هورمونی این غده، باعث تغییرات سریع جسمی و جنسی می‌ شود. این تغییرات گاهاً منشا مسائل جدیدی در نوجوان است. آن‌ ها بیش از بیش حساس شده، ساعت‌ ها در مقابل آینه وقت صرف می‌ کنند تا به رضایت‌ مندی از ظاهر خود برسند.

از طرف دیگر عده‌ ای هم دچار تفریط شده و بی‌ توجه به ظاهر خود بوده و به یک آدم ژولیده و ژنده‌ پوش تبدیل می‌ شوند. رشد سریع جسمی و تغییرات مشهود در اندام‌ های بدن نوجوان مثل جلو آمدن سر نوجوان به دلیل احساس بلندتر شدن گردنش، بزرگ شدن بینی و یا عدم کنترل در دست‌ هایش برای جابجایی خصوصاً اشیاء ظریف از جمله این تغییرات است.

رشد و نمو غدد داخلی و ترشحات هورمون‌ های جنسی، انگیزه و کشش جنسی نسبت به غیر همجنس در او ایجاد می‌ کند او تمایلات قوی و نامعلومی را احساس می‌ کند که او را از جلدش خارج کرده و بسوی جنس مخالف می‌ کشاند و این‌ ها باعث آشفتگی او می‌ شوند. او دوست دارد این همه انرژی را که به وجود آمده و موجب هیجان او شده است را در جایی آزمایش نماید.

او بیداری و رشد تمایلات جنسی را بدون هدف دارد و چون غریزه جنسی کاملاً زیرزمینی است، در او نوعی اضطراب و گیجی ایجاد می‌ کند. والدین نقش اساسی در هدایت فرزندان و شکل گیری هویت آن‌ ها دارند. بنابراین اهمیت به کارگیری اصول تربیتی در این دوران بیش از پیش حس می‌ شود.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!