افسردگی

آیا باید والدینتان را از افسردگی خودتان مطلع کنید؟

از نظر بسیاری از افراد، کنار آمدن با واقعیت افسردگی می‌ تواند با حس انزوا همراه باشد. گرچه ممکن است تشویق شوید که از عزیزانتان پشتیبانی بخواهید – ازجمله والدین – هدایت این روند و اطلاع از آنچه باید گفت و انجام داد، می‌ تواند چالش‌ برانگیز باشد.

با توجه به میزان برچسب‌ زنی که همچنان در رابطه با بیماری روانی وجود دارد، فکر صحبت کردن با والدینتان درباره افسردگی ممکن است موجب سردرگمی و نگرانی شما شود. اجازه دهید این ملاحظات در هدایت گام‌ های شما و پشتیبانی از شما در تصمیمتان، به شما کمک کنند.

چطور بفهمیم آیا افشای افسردگی عاقلانه است یا خیر؟

گرچه ممکن است شما از صحبت با والدینتان درباره افسردگی سود ببرید، ممکن است بهتر باشد ابتدا این مسئله را در نظر بگیرید که آیا با توجه به نیازهای شما، این تصمیم درستی است. طبق مطالعه‌ ای در سال 2012، گروه‌ های کانونی که بیماران مبتلا به افسردگی داشتند، هم بر وجوه بالقوه سودمند و هم مخرب دسترسی به پشتیبانی غیر رسمی از سوی خانواده و دوستان تاکید کردند.

علیرغم وجود دلایلی برای مطرح کردن «موانع خود خواسته برای بحث درباره افسردگی، افشای علائم، تبعیت از درمان و مراقبت‌ های بعدی»، امکان آسیب احساسی یا برچسب‌ زنی در صورتی ارزش پرهیز را دارد که همان چیزی باشد که می‌ توانید از والدینتان انتظار داشته باشید.

متأسفانه واقعیت ممکن است همین باشد، حتی زمانی که عزیزانتان نیت بدی ندارند. برچسب‌ زنی گسترده می‌ تواند بر پشتیبانی که افراد مبتلا به افسردگی می‌ توانند دریافت کنند، اثرگذار باشد.

علیرغم چالش‌ برانگیز بودن ناتوانی در توسل به والدین برای پشتیبانی از افسردگی شما، این مسئله گاهی می‌ تواند بهترین تصمیم باشد. اگر والدین سابقهٔ ناتوان‌ سازی یا توانمندسازی دارند، ممکن است بهتر باشد از بقیه پشتیبانی بخواهید، برای مثال خواهر و برادر، دوستان، درمانگرها یا گروه‌ های پشتیبانی.

افسردگی

فکر خودکشی چطور می‌ تواند بر افشای بیماری اثرگذار باشد؟

گرچه افسردگی لزوماً با فکر خودکشی همراه نیست، می‌ توانید وجودش را در خصوص اطلاع به والدینتان مد نظر قرار دهید. در مقاله‌ ای در سال 2018، عوامل اثرگذار بر افشا از طریق مصاحبه‌ های نیمه ساختمند با 40 نفر بررسی شدند که از اقدام به خودکشی جان سالم به در برده بودند. این عوامل شامل شناسایی انگیزه‌ های افشا، تحلیل سود-هزینه و انتخاب افراد مورد اعتماد برای افشا می‌ شود.

با این روش اگر شما رابطه حمایتی با والدینتان داشته باشید و به پشتیبانی ملموس نیاز داشته باشید، ممکن است تصمیم بگیرید چنین بحثی با آن‌ ها به نفع شماست. خصوصاً اگر به خاطر افکار و میل به خودکشی، ممکن است خطری برای خودتان باشید، داشتن پشتیبانی والدین می‌ تواند امنیت شما را حفظ کند.

با توجه به امکان اثرگذاری افسردگی بر توانایی انجام مسئولیت‌ هایتان، کمک والدینتان به شما در کارهای ظاهراً غیرممکن نظیر درست کردن یک وعده غذایی سالم برای خوردن، به‌ طور خاص می‌ تواند مفید باشد.

فرهنگ چطور می‌تواند بر افشا اثرگذار باشد؟

اثرگذاری فرهنگ بر تجربه افشای افسردگی به عزیزانتان نیز اثبات شده است. طبق مطالعه پژوهشی سال 2018 روی لاتین زبان‌ های مسن‌ تر که افسردگی در آن‌ ها تشخیص داده شده بود، مشخص شد نیازهای پشتیبانی و احساسی فردی، مشخصات فردی شخص پشتیبان مورد اعتماد و کیفیت آن رابطه، بر تصمیم شرکت‌ کنندگان به افشا اثرگذار بود.

برای مثال “desahogo” تحت عنوان رهاسازی احساساتی توصیف شد که نیاز است عزیزان برای هدایت بهتر افسردگی، آن‌ ها را تخلیه کنند. به این شکل فرهنگ به برخی افراد اجازه می‌ داد تصمیم‌ های خود مبنی بر افشا و دسترسی به پشتیبانی بر اساس درکشان از نحوه کنار آمدن را پردازش کنند. در نقطه مقابل آن، شرم یا ترس از ضعیف تلقی شدن، با توجه به فرهنگ لاتینی شرکت‌ کنندگان در این پژوهش، گاهی مانع بزرگ‌تری بود.افسردگی

چالش‌های منحصربه‌فرد افسردگی پس از زایمان

علیرغم علل مختلف افسردگی، تجربه افسردگی پس از زایمان (PPD) می‌ تواند گاهی چالش‌ های بسیار منحصر به‌ فردی را به بار آورد. مطالعه پژوهشی سال 2018 نشان داد نرخ افسردگی پس از زایمان به‌ طور خاص برای افرادی بالاتر است که از منظر درآمد کم، BIPOC (سیاه‌ پوست، بومی، رنگین‌ پوست)، مهاجر بودن و غیره، به حاشیه رانده محسوب می‌ شدند.

این واقعیت اغلب می‌ تواند به فقر سلامت هم در والد و هم در کودک و همچنین مشکل در ارتباط و مسائل آموزشی برای کودک بینجامد. با توجه به نحوه احتمالی افزایش چالش‌ های پیش روی افراد در اثر وضعیت نژادی، طبقاتی و مهاجرت، این مسئله می‌ تواند درباره افسردگی پس از زایمان نیز صادق باشد. ترکیب کیفی فرا تفسیری تجارب مربوط به افسردگی پس از زایمان در بین افراد حاشیه‌ای نشان داد که مدیریت فقر، موانع فرهنگی و سابقه سوء استفاده بر نحوه توانایی افراد در درخواست پشتیبانی از عزیزانشان، برای مثال والدین، اثرگذار است.

بایدها و نبایدهای صحبت با والدینتان درباره افسردگی

با توجه به برخی از ملاحظات مورد بحث، ممکن است بخواهید راهبردهای زیر را به هنگام بررسی افشای مسئله افسردگی خود مدنظر قرار دهید:

  • باید بدانید ایرادی ندارد که درباره افسردگی خود با والدینتان صحبت نکنید.
  • باید آنچه ممکن است برای پشتیبانی یا کنار آمدن نیاز داشته باشید، از والدینتان درخواست کنید.
  • باید درک کنید که می‌ توانید نظرتان را درباره افشای مسئله افسردگی تغییر دهید.
  • نباید خود را متعهد به انتظارات والدینتان از خودتان بدانید – در صورت بی‌طرفی.
  • نباید در گذاشتن مرز برای تحقق نیازهای سلامت روانی خود تردید به دل راه دهید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!