8 / 100

دانش عمومی روان‌شناسی_طرحواره

طرحواره محرومیت هیجانی

آیا در اکثر مواقع احساس بی‌ پناهی، غم و دلتنگی دارید؟ آیا فکر می‌ کنید هیچکس توجه‌ ای به شما ندارد و نیازهای‌ تان برای کسی مهم نیست؟
تشخیص تله محرومیت هیجانی اندکی مشکل است، زیرا برخلاف سایر تله‌ ها از وجود چیزی ناشی نمی‌ شود بلکه از فقدان وجود چیزی ناشی می‌ شود. اغلب افراد احساس پوچی و بی‌ معنایی می‌ کنند. نمی‌ دانند از دیگران و از دنیا چه می‌ خواهند. همواره گمشده‌ ای دارند. هربار که رابطه جدیدی را شروع می‌ کنند، به هیجان می‌ آیند و گمان می‌ کنند او آن مرد و یا زنی است که او را درک می‌ کند و او را بی‌ قید و شرط دوست دارد، ولکن پس از گذشت مدتی مجدداً ناامید می‌ شود زیرا احساس تنهایی و دلتنگی آنها از درون آنها است و هیچکس نمی‌ تواند احساس تنهایی را در واقعیت از آنها بگیرد.

محرومیت هیجانی

اگر فردی تله محرومیت هیجانی داشته باشد، باور دارد دیگران به نیازهای او بی‌ توجه هستند. بنابراین نیازهای خود را با کسی در میان نمی‌ گذارد، زیرا باور دارد که هیچ فایده‌ ای ندارد و دیگران توجهی به آن نمی‌ کنند. عدم بیان نیازها و جدا کردن خود از دیگران، طرحواره محرومیت هیجانی را بازتولید می‌ کند.

چه دلایلی در به وجود آمدن طرحواره محرومیت هیجانی نقش دارند؟

طرحواره محرومیت هیجانی در پیش از شکل‌ گیری زبان ایجاد شده است و به‌ همین دلیل این افراد نمی‌ دانند چه می‌ خواهند. آنها فقط احساس می‌ کنند حالشان خوب نیست، بی‌ توجهی و نادیده گرفته شدن توسط والدین احساسی را در آن‌ ها به‌وجود می‌ آورد که این احساس همچنان در بزرگسالی همراه آن‌ هاست اگرچه نه می‌ توانند دلیل آن را به‌ یاد بیاورند و نه آنکه این احساس به کلام در می‌ آید. احساسی مبهم و گنگ از تنهایی، ناامیدی، محرومیت و بی‌ پناهی.

محرومیت هیجانی

مادری سرد و بی‌ عاطفه، مادری که دچار مشکلات است و وقت و زمان کافی برای فرزند خود اختصاص نمی‌ دهد، نیازهای کودک را نادیده گرفته و در بهترین حالت تنها به خواسته‌ های او توجه می‌ کند. در این حالت کودک احساس نمی‌ کند که می‌ تواند حرف‌ های خود را به کسی بزند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!