دانش عمومی روانشناسی/ تیپ‌ِ شخصیتی

1- تیپ(ENFJ) برون گرا -شهودی – احساسی – قضاوتی.

این افراد معمولاً علاقمند و مهربان بوده و به بازخوردهای تحسین‌ برانگیز دیگران توجه می‌ کنند. آن‌ ها می‌ توانند با اشخاص مختلفی در ارتباط باشند. تیپ ENFJ ارتباط برقرار کننده‌ای عالی، رهبری طبیعی و در انگیزه‌ دادن و متقاعدکردن دیگران از مهارتِ فراوانی دارند. در محل کار او احتمالاً تمایل زیادی به موفقیت داشته و دوست دارد به خواسته‌ هایش برسد.

تیپ ENFJ در محل کار جاه طلب بوده و دوست دارد برای رسیدن به‌خواسته‌ هایش تلاش کند. آگاه، منظم، هدف‌گرا و قاطع است و از دیگران هم همین انتظار را دارد. این تیپ توانایی بالایی در ابراز خود و صحبت‌ کردن داشته و  به‌ خوبی متوجه خواسته‌ های دیگران هستند. تیپ ENFJ به نظرات مختلف احترام گذاشته و در ایجاد روحیه جمعی موفق هستند. این تیپ دوست دارد با افراد پُر انرژی کار کند و درگیر کارهای متنوعی شود، با سیاست‌ ها و رویه‌ های مختلف تاجایی‌که با ارزش‌ها و نیازهای آن‌ها منافات نداشته باشد استفاده می‌کنند. مشکلات را به‌عنوان یک چالش جدید می‌پذیرد.
آن‌ ها مشاغلی را ترجیح می‌ دهند که ایده‌ آل‌ های آن‌ ها را منعکس کند و به‌ دیگران الهام و هماهنگی ببخشد. این تیپ دوست دارد اقدامات سریع انجام بدهد. اغلب در عجله و شتاب است و با کندیِ جریان‌ کار، صبر و قرارش را از دست می‌ دهد. او  بسیار مسئولانه عمل کند.
عموماً معلمی، نیروی انسانی، روابط عمومی و روحانی کارهایی‌ است که به‌ این نوع تیپ شخصیتی پیشنهاد می‌ شود.

جمله‌ معروف این افراد «من به‌ شدت تحت‌ تاثير شادی‌ ها و ناراحتی‌ هایی هستم كه روح و روان انسان می‌ تواند آن را تجربه كند»

تیپ ENFJ در ارتباط با دیگران دوستانه، گرم و صمیمی است و دوست دارد دیگران را راضی کند. تلاش می‌ کند روابطی هماهنگ و تعاونی فراهم آورد. او می‌ تواند دوستی وفادار باشد و ناسازگاری‌ ها را فراموش کند. او دوست دارد افراد مورد علاقه‌ اش در بهترین حد خود ظاهر شوند. این تیپ دوست دارد با تحسین شدن، مورد احترام قرار‌گرفتن و تأیید‌شدن از ارزش‌ های خود مطمئن شود. دوست ندارد بازخوردهای بد بدهد یا بگیرد. اگر صحبت آن‌ ها مورد سؤال و تردید قرار بگیرد ممکن است افسرده شود. او بایدها و نبایدهای فراوانی دارد. ممکن است نتواند به راحتی با دنیای درون و احساسات خود کنار بیاید. این تیپ اغلب خود را مسئول احساسات دیگران می‌ داند.

تیپ ENFJ به اوقات فراغت برنامه‌ ریزی شده علاقه داشته و دوست دارد که زندگی فعالی داشته باشد. او دوست دارد با دیگران باشد و سپری‌ کردن مدت زمان زیادی در تنهایی آن‌ ها را مکدر می‌ کند.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک (ENFJ)

نخواهید که همه کارها را انجام و به‌ پایان برسانید.
بعضی از کارها را بعداً هم می‌ توانید انجام دهید و بعضی از کارها اصولاً می‌ توانند انجام نشوند.
سعی کنید از میزان استرس خود بکاهید و به آنچه تاکنون به آن رسیده‌ اید رضایت بدهید.
آرامش داشتن را بیاموزید.
به‌ این توجه کنید که چه فعالیت‌ هایی برای شما لذت بخش‌ تر هستند.
سعی کنید به تأیید دیگران وابسته نشوید. به آنچه خودتان به آن بها می‌ دهید بیشتر توجه کنید.
بیاموزید که با تعارض‌ ها روبه رو شوید.
با‌ آنکه شما می‌ خواهید در شرایط هماهنگی بسر ببرید، از رو به رو شدن با مشکلات طفره نروید.
بیش از اندازه نگران خواسته‌ های دیگران نباشید. بدانید که شما نمی توانید همه خواسته‌ های دیگران را بر آورده کنید.
بیاموزید به همان اندازه که از دیگران حمایت می‌ کنید از آنها حمایت بخواهید.
مراقب باشید که در صحبت کردن خود چاپلوسی نکنید.
بیاموزید که توصیه و نصیحت بپذیرید، تنها نصیحت نکنید.
زود هنگام تصمیم‌ گیری نکنید.
به تفاوت احساسات واقعی خود و احساساتی که نشان می‌ دهید توجه داشته باشید.
برای مهربانی، پشتکار، گرمی، حساسیت، خوش بینی، همدلی، رهبری و بینش و بصیرت خود ارزش قائل شوید.

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!