تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی احساسی ادراکی معمولاً آرام، راحت و تأیید کننده است. او مطابق ارزش‌ های درونی خود کار می‌ کند، به روی ایده‌ های نو گشوده است اما اگر یکی از ارزش‌ های اصلی او رعایت نشود ناراحت می‌ شود. داشتن تعصب و تعهد نسبت به آنچه به آن اعتقاد دارد بسیار ضروری است. او زندگی درونی قدرتمند و احساسات پیچیده‌ ای دارد. گاه درک کردن این تیپ دشوار است زیرا احساساتش اغلب درونی است از این رو نکات مهم خود را با افراد کمی در میان می‌ گذارد. در محل کار، از مقررات، نظم، رویه، برنامه و سر وقت بودن خوشش نمی‌ آید. او نیازی به این ندارد که ارزش‌ های خود را به دیگران تحمیل کند. او ترجیح می‌ دهد که با آرامی نظرات خود را با دیگران در میان بگذارد و آنها را متقاعد سازد.

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی در محل کار از مقررات، نظم، رویه، برنامه و سر وقت بودن خوشش نمی‌ آید. او نیازی به این ندارد که ارزش‌ های خود را به دیگران تحمیل کند. او ترجیح می‌دهد که به آرامی نظراتش را با دیگران در میان بگذارد و آنها را متقاعد سازد. اغلب موفق و مصمّم است و به روشی آرام برنامه‌ های خود را دنبال می‌ کند. اگر با گروهی باشد می‌ تواند رهبری آنها را بدست بگیرد. در شرایط رقابتی ممکن است با مشکلاتی روبه‌ رو شود. به استقلال و خود مختاری بها می‌ دهد.

از قطع شدن حواس خود خوشش نمی‌ آید. دوست دارد هر کاری را که می‌ کند به نحو احسن انجام بدهد. او می‌ تواند صبورانه کارهای سنجیده را انجام دهد. می‌ خواهد به خاطر کارش مورد تشویق و تحسین قرار بگیرد. خودش را با معیارهای سطح بالا مقایسه می‌ کند. از جوانب مختلف به مسائل نگاه می‌ کند و ممکن است گاهی قاطعیت لازم را نداشته باشد زیرا نمی‌ داند برای او چه چیزی اهمیت دارد. اگر نتواند هدف‌ های خود را تحقق ببخشد ممکن است مأیوس و دلسرد شود. فرد گرایان خلاق لقب این تیپ شخصیتی است و کارهای انیمیشن ساز، مولف، روانشناس، کتابدار و هنرمند هنرهای تجسمی پیشنهاد می‌شود.

تیپ INFP در ارتباط با دیگران به اصالت و عمق روابط بها می‌ دهد. او وفادار و صمیمی است، نسبت به دوستان و افراد خانواده خود متعهد است. محتاط و ملاحظه‌ کار بوده و با گروه‌ های کوچکتر به راحتی بیشتری کنار می‌ آید. می‌ تواند سرگرم‌ کننده باشد. از این توانایی برخوردار است که از دیگران مراقبت و آنها را تشویق و تأیید کند. از کسانی که صرف وقت کنند تا رؤیاها، اهداف و الهامات آنها را درک کنند تشکر و قدردانی می‌ کند. اغلب به این دلیل که هم می‌ خواهد در خلوت با خود باشد و هم علاقمند به معاشرت با دیگران است، در تعارض می‌ شوند.

به دیگران علاقمند و پر توجه است، اما در مواقعی بی‌ تفاوت به نظر می‌ رسد. یا در جریان کمک به دیگران غرق می‌ شوند یا در بحر تحقق بخشیدن به رؤیاهای خود فرو می‌ روند. اغلب تصمیم نهایی خود را با دیگران در میان می‌ گذارد. می‌ تواند نسبت به محیط خود حساس باشد، صداهای بلند را دوست ندارد زیرا حواسش را پرت می‌ کند. شریکی را برای خود می‌ خواهد که با ارزش‌ ها و هدف‌ های او سهیم باشد. در متعهد شدن محتاط عمل می‌کند اما وقتی متعهد شد، تعهدش بلند مدت و پر دوام است.
جمله‌ی افراد INFP: « بهترين كار من اين است كه شخصا از آن راضي باشم. كاري كه بيان كننده شفاف نظر من باشد»

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی ترجیح می‌دهد اوقات‌ فراغت خود را به تنهایی صرف کند. در ضمن دوست دارد با دوستان نزدیک خود به موزه، سینما و یا به دامان طبیعت برود. از یاد گرفتن مطالب جدید لذت می‌ برد. این تیپ به درک معانی زندگی علاقمند است.

پیشنهادهای توسعه فردی برای یک تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی

 • وقت بیش از اندازه صرف بررسی امکانات و احتمالات نکنید.
 • به عمل و اقدام هم توجه داشته باشید.
 • راهی پیدا کنید تا به ایده‌آل‌ های خود امکان ابراز بدهید.
 • ارزش‌ها، پنداره ‌ها و عواطف خود را با نزدیکانتان در میان بگذارید.
 • ریسک کنید، خودتان و کارتان را به جهان عرضه نمایید.
 • به نیازها و خواسته‌ های دیگران به بهای بی‌ توجهی به خواسته‌ ها و نیازهای خود توجه نکنید.
 • بیاموزید که حد مرزی در نظر بگیرید. بیاموزید که در مواقعی نه بگویید. از مسامحه کردن اجتناب کنید.
 • به ضرب‌ العجل ‌ها توجه داشته باشید. به تعهدات خود عمل کنید. مراقب کمال ‌طلبی باشید.
 • به جای اینکه تنها به منابع خود اتکاء کنید از دیگران هم کمک بگیرید.
 • وقتی مسئله‌ای دارید از یکی از دوستان خود بخواهید به حرف‌های شما گوش بدهد اما تا وقتی حرفتان را تمام نکرده‌اید راهنمایی نکند.
 • از کسانی که به آنها اعتماد دارید تقاضای کمک کنید.
 • از انتظارات و توقعات بی‌ جا دست بکشید. وقتی تعارض بروز می‌ کند، اعتراض خود را بیان کنید.
 • اگر مخالفت‌ های خود را روی هم انباشت کنید روزی می‌ رسد که منفجر شود.
 • به دیگران توصیه و آرامش بدهید. به ارزش‌ های خود بها بدهید و بر اساس آنها تصمیم‌ گیری کنید.
 • به نقاط قوت خود و از جمله به آرمان گرایی، همدلی، خلاقیت، حساسیت، فکر کردن، محبت کردن، ناب بودن، سازگاری و کنجکاوی خود بهای لازم را بدهید.

تیپ شخصیت درون‌گرا شهودی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!