انگیزه‌ درونی

انگیزه‌ درونی دقیقا نقطه مقابل انگیزه بیرونی است. این انگیزه به‌ خاطر رسیدن به رضایتی درونی در شما ایجاد می‌ شود. در واقع، خود اعمال و رفتارها برایتان مهم هستند و به عاملی خارجی گره نمی‌ خورند.
انگیزه‌ های درونی به عنوان نوع مهمی از انواع انگیزش، به آن دسته از انگیزه‌ ها گفته می‌ شود که منبع آن‌ ها درون فرد و در محیط خارج وجود ندارند. پاداشت‌ هایی درونی هستند، و لزوما پاداش ‌هایی ملموس نخواهد بود. فرد براساس میل باطنی‌ اش دست به عمل می‌ زند و به فعالیت خود جهت می‌ دهد. چيزي كه باعث می‌ شود فرد به عمل بپردازد موتورهایی درونی هستند که تا رسیدن فرد به هدف او را همراهي می‌ كنند.
انگیزه پیشرفت ، پیوند جوئی و استقلال‌ طلبی از انواع انگیزه‌ های درونی هستند. وجود انگیزه‌ درونی باعث می‌ شود کارها را به‌ خاطر لذت‌ بخش بودن‌ شان انجام بدهید نه به‌خاطر پول یا تحسین دیگران.

چگونگی شکل گیری انگیزه‌ درونی

شکل‌گیری انگیزه در دوران كودكي رخ مي‌ دهد. شیوه‌ های تربیتی والدین ، الگوهای مناسب دوران کودکی که دارای انگیزه‌ های بالای درونی باشند، اطلاع آموزش و پرورش و … ، از عوامل مهم و موثر در شکل‌ گیری انگیزه‌ های درونی هستند. اما شکل گیری و فعالیت این انگیزه‌ ها در تمامی سنین می‌ تواند رخ دهد، ولی تاکید خاص بر دوران کودکی است.

اهمیت و نقش انگیزه‌ درونی

انگیزه‌ های درونی عمدتا کارایی و تاثیرات عمیقتری در طول زندگی فرد خواهند داشت. اين انگيزه‌ ها به عنوان ذخایری پر انرژی به شمار می‌ روند که پایدارترند و عملکرد فرد را در حیطه‌ های گسترده‌ ای تحت تاثیر قرار می‌ دهند. بر این اساس وجود یک انگیزه درونی تاثیرات خود را را در جنبه‌ های مختلفی از زندگی فرد مي‌ گذارند، كه يكي از آن‌ ها ميل به پيشرفت است. ‪

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!